Παρασκευή 30 Ιουλίου 2010

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ -ΜΑΚΑΜΠΙ 2-1

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την Μακάμπι και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Ανέτρεψαν το σκορ οι ερυθρόλευκοι στην επανάληψη με φανταστικό γκολ του Ζαϊρί και αμέσως μετά του Ρόμενταλ, καθώς οι Ισραηλινοί είχαν προηγηθεί με πέναλτι από το 18.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο πρώτο μέρος, επηρεάστηκε από τις άδειες εξέδρες και από το ξαφνικό σε βάρος του γκολ, αλλά στην επανάληψη έπαιξε διαφορετικά, με μεγάλη βοήθεια από τον Ζαουάντ Ζαϊρί που μπήκε στη θέση του τραυματία Μιραλάς και άλλαξε όλο το ρυθμό.

Ενισχυτική στην προσπάθεια του Ολυμπιακού για την ανατροπή ήταν η αποβολή του Μπάνινγκ στο 60, με τους ερυθρόλευκους να αντιδρούν άμεσα και μέσα σε τέσσερα λεπτά (69-73) να καταφέρνουν να φτάσουν στη νίκη που τους φέρνει σε πλεονεκτική θέση ενόψει του επαναληπτικού στο Ισραήλ την επόμενη Πέμπτη.