Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2008

Β΄ΕΘΝΙΚΗ: Μεγάλη νίκη του Πιερικού 2-0 τον Ιωνικό

Στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» της 8ης ημέρας του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής, ο Πιερικός υποχρέωσε τον Ιωνικό στην πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα, αφού επιβλήθηκε 2-0 των Νικαιωτών στην Κατερίνη. Οι απουσίες βασικών παικτών στέρησαν από την ομάδα της Νίκαιας την δυνατότητα να φανεί ανταγωνιστική και δίκαια γνώρισε την ήττα. Οι φάσεις που πραγματοποίησαν οι φιλοξενούμενοι ήταν ελάχιστες που υποτάχθηκαν στην μοίρα τους. Η ήττα αυτή ήταν η πρώτη για τον Ιωνικό στο πρωτάθλημα που παραμένει στους 17 βαθμούς, σε αντίθεση με τον Πιερικό που επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική από τον Ατρόμητο. Στις απουσίες για τον Ιωνικό, προστέθηκαν κατά την διάρκεια του αγώνα οι τραυματισμοί των Μακόρ και Γκονζάλες, υποχρεώνοντας τον Νίκο Γκουλή να τους αντικαταστήσει πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η σημαντικότερη φάση του Ιωνικού σημειώθηκε στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου όταν ο Τόλιος απεσόβησε με διπλή προσπάθεια τα σουτ των Κιμικούλα και Άλεξ. Ο Φρέντερικς στο 33΄με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ, μετά από ωραίο γύρισμα του Ντεμπελέ και ο ίδιος στο 58΄με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το τελικό σκορ για την ομάδα του.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Τόλιος, Τσιγιάννης, Γιαζιτζόγλου, Τασίδης, Σερτζίνιο(55' Γκαρόζης), Πάες, Μάγγος, Μακρής, Ντεμπελέ(88' Ζαϊμι), Θάνος(80' Χαϊκάλης), Φρέντερικς
Ιωνικός (Νίκος Γκουλής): Πουρής, Αναστασιάδης, Λοϊζίδης, Πέτρου, Παπαζούδης, Χατζής, Μακόρ(13' Γάλας), Τόνι Γκονθάλεθ(44' Γκαμπόρ), Κιμπικούλα, Γκόγκας, Κρις(82' Γιόνδης)