Πέμπτη 9 Ιουνίου 2011

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στην Ευρωλίγκα μετά έντεκα χρόνια. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Ντόζιερ (17 π., 18 ρ.) κέρδισε τον Άρη με 63-56 στο κατάμεστο από 8.000 φίλους του κλειστό της Πυλαίας και με 3-2 νίκες κατέκτησε την τρίτη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα (12-0) και υποχρέωσαν τους κίτρινους να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι με τον Σλούκα στο 6'! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 15-5 με τους φιλοξενούμενους να έχουν 2/14 σουτ.
Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 16 (21-5) και παρότι ο Άρης μείωσε σε 21-12 οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα φέρνοντας πάλι το παιχνίδι στο +16 (33-17) ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου (33-20). Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς να αλλάξει η κατάσταση και στο τέταρτο οι κίτρινοι προσπάθησαν να επιστρέψουν με ηγέτη τον Ταπούτο. Με τρίποντο του 29χρονου φόργουορντ πλησίασαν στους έξι (60-54 1'15” πριν από τη λήξη) εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του ΠΑΟΚ στις βολές και πάλι με καλάθι του ίδιου έκαναν το 60-56 (53”). Ο πανταχού παρών Ντόζιερ με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι μετά από άστοχο τρίποντο του Κρίστμας έγραψε το 62-56, 29” πριν από το τέλος υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του.
Τα δεκάλεπτα: 15-5, 33-20, 47-36, 63-56.
ΠΑΟΚ: Μάρσαλ 20, Κρίστμας 3, Αποστολίδης 2, Δέδας, Ντόζιερ 17 (18ρ.), Στίγκερς 3(1), Μπούλιαν 1, Γιαννακίδης 5(1), Καλλές, Γκετσέφσκι 12(1).
ΑΡΗΣ: Μπράουν 14(3), Γουίντερς 3(1), Ταπούτος 20(4 τρ.10ρ.), Κινγκ 6, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης, Κασίροφ, Μπάβτσιτς 3, Σλούκας 10, Βεργίνης.