Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

Νίκη για την ομάδα της Κατερίνης, η οποία δε συνάντησε πρόβλημα το Σάββατο με αντίπαλο το Λιτόχωρο.

Νίκη για την ομάδα της Κατερίνης, η οποία δε συνάντησε πρόβλημα το Σάββατο με αντίπαλο το Λιτόχωρο. Στην αρχή, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-8, αλλά γρήγορα πήραν το προβάδισμα χωρίς όμως να μπορέσουν να κτίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Έτσι, έκλεισε το ημίχρονο με 39-34. Στο β' ημίχρονο η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια προσπάθεια αντεπίθεσης για να καλύψουν τη διαφορά πετυχαίνοντας  στο τελευταίο δεκάλεπτο να τη μειώσουν στους τρεις. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν έγκαιρα και, ενισχύοντας την άμυνα και περιορίζοντας τα επιθετικά λάθη, κατάφεραν να ξαναχτίσουν μια σημαντική διαφορά. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας σημαδεύτηκε από αρκετές τεχνικές ποινές και 2 αποβολές σε βάρος του Λιτοχώρου.

Στο άλλο πιερικό ντέρμπι ο Αιγινιακός δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κέρδισε τον αξιόμαχο Κορινό με 81-70 και έτσι έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

Δεκάλεπτα: 18-15, 39-34, 58-47, 81-66
ΑΕΚ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ -ΣΑΡΙΣΑ(Φώτας): Κόκκινος, Θεοδωρής, Χρυσίδης 6, Πόσιος 4, Βαρβούτης 10, Μπαλαρμάς 16, Φελεκίδης 5(1), Ευαγγελόπουλος 6, Τσαιτουρίδης 21(4), Τζήμας 7(1), Μεσολογγίτης 2, Ακερμανίδης 4.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ (Καλαιτζής ): Καλαιτζίδης 8(2), Παπαδόπουλος 28(3), Τζώβας 4, Φαρμάκης, Κουρκούτας 7, Χατζησταυρίδης 6, Παπαμιχαήλ 2, Ανδριάς 6, Κοσμίδης 5, Αναστασιάδης.