Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2013

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Βατανιακός στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι του Σαββάτου κόντρα στη μαχητική ομάδα του Κορινού.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Βατανιακός στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι του Σαββάτου κόντρα στη μαχητική ομάδα του Κορινού. Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες του Βατανιακού είχαν το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι τέλους. Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα πολλά λάθη - και από τις δύο ομάδες - με τους τυπικά γηπεδούχους να κάνουν τα λιγότερα και να είναι πιο εύστοχοι και πιο αποτελεσματικοί στην άμυνα.(ημίχρ. 36-25).

Στην επανάληψη ο Κορινός αντέδρασε, πίεσε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 2 πόντους. Οι παίκτες του Βατανιακού φάνηκαν στα κρίσιμα σημεία ψύχραιμοι και έτσι έκλεισε το παιχνίδι με 9 πόντους διαφορά (73-64), καλύπτοντας έτσι τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+3 υπέρ του Κορινού).
Αξίζει να σημειωθεί η πρωταγωνιστική παρουσία του νεαρού Σωτ. Θεοδωρή από το εφηβικό της ομάδας του Βατανιακού, ο οποίος διακρίθηκε τόσο στα αμυντικά όσο και στα επιθετικά του καθήκοντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-25, 50-46, 73-64
ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ -ΣΑΡΙΣΑ(Φώτας): Κάλφας , Βαρβούτης 12, Μπαλαρμάς 10, Πόσιος 2, Φελεκίδης 12(2), Ευαγγελόπουλος , Τσαιτουρίδης 11(1), Θεοδωρης 14, Τζήμας 6, Ακερμανίδης 6(1).
ΓΑΣ ΚΟΡΙΝΟΣ (Κασσομενάκης): Κρυσταλλακης, Σιαπάκας 5(1), Καραγιάννης 5, Ντινόπουλος 26(2), Βαφόπουλος 10, Τσιάμης 3(1), Αθανασιάδης, Κωστόπουλος 8, Κολαξίδης, Γαβαλάς 7.