Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013

ΑΠΟ Vataniakos bc ΠΡΟΣ Εσείς ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ : 82 - 66

Μεγάλη νίκη για την ομάδα της Κατερίνης, το Σάββατο στο Β' ΔΑΚ της πόλης μας. Ο Βατανιακός δείχνοντας μεγάλο πάθος, αλλά και συγκέντρωση κέρδισε τον Πανεδεσσαϊκό με 82-66 καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά των 13 πόντων με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο. Από την αρχή οι Κατερινιώτες  έδειξαν τις διαθέσεις τους και δημιούργησαν μια μεγάλη διαφορά (24-7 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και κατάφεραν, πρόσκαιρα όμως,  να μειώσουν τη διαφορά στους 6. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν λίγο πολύ η ίδια. Η διαφορά κυμαινόταν σταθερά μεταξύ 8-14 πόντων. Στο τέλος, όμως, χάρις τα πολλά φάουλ των παικτών τις Έδεσσας, που αξιοποιήθηκαν με εύστοχες βολές των γηπεδούχων, υπερκαλύφθηκε η διαφορά των 13 πόντων. Διακριθέντες του Βατανιακού οι Μπαλαρμάς, Φελεκίδης, Τσαϊτουρίδης. Επόμενος αγώνας για τον Βατανιακό το ερχόμενο Σάββατο στο Λιτόχωρο με την τοπική Αναγέννηση.